Środki i metody kontroli urodzeń
Tabletki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna i prezerwatywa to dobrze znane produkty kontroli urodzeń. Inne niezawodne środki kontroli urodzeń obejmują zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, pierścień dopochwowy i plaster antykoncepcyjny. Sterylizacja to opcja, z której możesz skorzystać, jeśli masz pewność, że nie chcesz mieć (więcej) dzieci.
Prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD) i HIV (AIDS).
Jaka jest najlepsza metoda kontroli urodzeń?
To, czy konkretne środki/metody są odpowiednie dla danej osoby zależy od wielu czynników. Wspólnie z Tobą i Twoim partnerem przyglądamy się możliwościom i wybieramy środek/metodę odpowiednie w przypadku Twojej osobistej sytuacji.
Poniżej wymieniono kilka przykładów:
-
W przypadku zwiększonego ryzyka zakrzepicy hormonalne środki kontroli urodzeń często nie są najlepszym wyborem.
-
Jeśli masz nieregularny tryb życia, stosowanie środka, który trzeba przyjmować codziennie, może być dla Ciebie trudne.
-
Jeśli nie chcesz zajść w ciążę teraz, ale (prawdopodobnie) chcesz mieć dzieci w przyszłości, sterylizacja nie jest dobrym wyborem.
Niezawodność środków/metod kontroli urodzeń
Żaden środek/metoda kontroli urodzeń nie są w 100% niezawodne. Niezawodność większości środków i metod jest silnie uzależniona od sposobu ich stosowania.
Nie jesteś zadowolona z obecnego środka/metody kontroli urodzeń?
Czy masz dolegliwości lub nie jesteś zadowolona z obecnej tabletki antykoncepcyjnej lub metody kontroli urodzeń? Zapytaj nas o dobrą alternatywę.
OPŁATY
Za wizyty i wydawanie lub umieszczanie środków kontroli urodzeń pobierane są opłaty. W celu poznania aktualnych stawek prosimy o kontakt z kliniką: tel. +31 (0) 88 - 8884444. Opłaty za leczenie ustala rząd.
Jeśli mieszkasz w Holandii: niektóre polisy ubezpieczenia zdrowotnego pokrywają całość lub część kosztów. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby zażądać zwrotu kosztów.
Jeśli nie mieszkasz w Holandii: koszty leczenia musisz pokryć samodzielnie. Opłatę należy uiścić przed leczeniem.
Kontrola urodzeń
Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, środek/metoda kontroli urodzeń (antykoncepcja) chroni przed zajściem w ciążę podczas uprawiania seksu.
Środki/metody kontroli urodzeń różnią się pod względem działania, zastosowania, niezawodności i skutków ubocznych. Niektóre są hormonalne (estrogeny i progestageny), a inne nie zawierają hormonów.
Pytania i odpowiedzi
1. Jak mogę zapobiec niechcianej ciąży?
Wybór środka lub metody kontroli urodzeń jest bardzo osobisty. Ma na to wpływ osobista sytuacja i preferencje. Czy jesteś mężczyzną czy kobietą? Czy nadal chcesz być w stanie mieć dzieci, czy nie? Czy uważasz, że normalne występowanie miesiączki jest ważne? Czy chcesz ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową/AIDS? Czy wolisz stosować antykoncepcję hormonalną czy taką bez hormonów? Gdy umówisz się na wizytę do lekarza, omówi on z Tobą wszystkie te kwestie i pozwoli dokonać własnego wyboru.
2. Czy kontrola urodzeń jest niezawodną metodą?
Niezawodność różnych środków i metod w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stopniu są one stosowane zgodnie z zaleceniami. Jeśli nie są stosowane zgodnie z zaleceniami, w praktyce, środki, które są teoretycznie wyjątkowo niezawodne, będą zapewniać mniejszą ochronę przed ciążą niż środki, które są teoretycznie mniej niezawodne, ale stosowane prawidłowo.
Dlatego Twoja motywacja do korzystania z produktu we właściwy sposób odgrywa ważną rolę.
Ogólnie rzecz biorąc, różne metody kontroli urodzeń możemy przypisać do trzech grup w oparciu o niezawodność:
-
Niezwykle niezawodne środki/metody: sterylizacja, miedziana wkładka domaciczna, hormonalna wkładka domaciczna, implant hormonalny
-
Niezawodne środki/metody: połączone tabletka/pierścień antykoncepcyjny/plaster antykoncepcyjny, zastrzyk antykoncepcyjny, prezerwatywa dla mężczyzn/prezerwatywa dla kobiet
-
Mniej niezawodne środki/metody: stosunek przerywany, naturalne metody
3. Czy hormonalna kontrola urodzeń jest szkodliwa dla zdrowia?
Hormonalne środki antykoncepcyjne nie są szkodliwe dla zdrowia. Jednak w ciągu pierwszych kilku miesięcy musisz pozwolić swojemu organizmowi przyzwyczaić się do hormonów. Możesz wówczas doświadczać nudności, bólu głowy, tkliwości piersi, utraty krwi między miesiączkami lub wahań nastroju. Te skutki uboczne zwykle ustępują samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować się z lekarzem. Podczas stosowania niektórych środków hormonalnych, takich jak tabletka, plaster i krążek, istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Palenie znacznie zwiększa to ryzyko. Należy poinformować lekarza o paleniu.
4. Nie chcę (już) stosować tabletek antykoncepcyjnych, jakie mam inne opcje?
Poza tabletkami masz do wyboru wiele innych środków kontroli urodzeń. Na przykład miedzianą wkładkę domaciczną, hormonalną wkładkę domaciczną, Nuvaring, plaster Evra, Implanon, diafragmę, prezerwatywy, sterylizację, zastrzyk antykoncepcyjny.
5. Czy jest prawdopodobne, że podczas uprawiania seksu w ogóle poczuję wkładkę domaciczną?
W normalnych okolicznościach Ty i Twój partner w ogóle nie zauważycie wkładki podczas stosunku.
Czy masz jakieś osobiste pytania? Umów się na wizytę i zapytaj lekarza.
Czy chcesz mieć dzieci, czy nie? Czy uważasz, że normalne występowanie miesiączki jest ważne? Czy chcesz ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową/AIDS? Czy wolisz stosować antykoncepcję hormonalną czy taką bez hormonów? Gdy umówisz się na wizytę do lekarza, omówi on z Tobą wszystkie te kwestie i pozwoli dokonać własnego wyboru.