top of page

Menopauza to faza przejściowa pod koniec okresu rozrodczego kobiety. Zwykle występuje w wieku od 45 do 60 lat.

Cykl menstruacyjny zmienia się i ostatecznie zatrzymuje się w tej fazie.

Dolegliwości w okresie menopauzy

Wiele kobiet cierpi na dolegliwości spowodowane zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. Uderzenia gorąca, wahania nastroju i nocne poty to częste dolegliwości. Istnieje jednak wiele innych objawów, takich jak wypadanie włosów, suchość skóry czy bóle stawów. Stopień występowania dolegliwości może się znacznie różnić. Przyczyna dolegliwości często nie jest jasna. Ponadto kobiety cierpiące na dolegliwości menopauzalne zazwyczaj nie otrzymują uwagi i zrozumienia, na jakie zasługują.

Leczenie lub porady

Odpowiednie testy oraz właściwe porady i leczenie mogą zminimalizować wpływ dolegliwości menopauzalnych na codzienne życie. Gynaikon Klinieken specjalizuje się w tej dziedzinie. Możemy Ci pomóc lub doradzić, jak złagodzić dolegliwości.

OPŁATY

Za wizyty i wydawanie leków/wyrobów medycznych pobierane

są opłaty. Maksymalne opłaty za leczenie ustala rząd. W celu poznania aktualnych stawek prosimy o kontakt z kliniką:

tel. +31 (0)88 8884444.

Jeśli mieszkasz w Holandii: niektóre polisy ubezpieczenia zdrowotnego pokrywają całość lub część kosztów. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby zażądać zwrotu kosztów.

Jeśli nie mieszkasz w Holandii: koszty leczenia musisz pokryć samodzielnie. Opłatę należy uiścić przed leczeniem.

„Witam panie z menopauzą. Byłam mile zaskoczona, widząc w gazecie artykuł o menopauzie. Być może ludzie powoli zaczynają zdawać sobie sprawę, że dolegliwości menopauzalne mogą być niezwykle wyniszczające.”

KONTAKT

ikoon pijltje naar rechts_wit.png

Menopauza

Pytania i odpowiedzi

 

1. Czy pierwsze oznaki menopauzy są wyraźnie rozpoznawalne?

Kobiety, które nie stosują tabletek antykoncepcyjnych, z pewnością rozpoznają pierwsze oznaki menopauzy. Miesiączka zaczyna się zmieniać, początkowo się spóźniona, a następnie staje się bardziej nieregularna. Niektóre kobiety są również podatne na uderzenia gorąca. 

Czasem wykonuje się badanie krwi w celu ustalenia, czy kobieta jest w okresie menopauzy. Jednak w większości przypadków badanie to jest niejednoznaczne. Lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj przeprowadza je tylko wtedy, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania (np. u kobiet, u których pojawiają się dolegliwości w bardzo młodym wieku). 

2. Co jeśli stosuję tabletki antykoncepcyjne?

Dolegliwości związane z menopauzą w większości przypadków nie mają wpływu na kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne przez te trzy tygodnie, kiedy codziennie je przyjmują. Hormony sprawiają, że Twoje ciało wierzy, że nadal jesteś w okresie reprodukcyjnym swojego życia. Jednak nie jest tak podczas tygodnia bez tabletek. Wtedy hormony nie są obecne i ciało znów przejmuje kontrolę. Jeśli jesteś w okresie menopauzy, w ciągu tego tygodnia możesz cierpieć na zwykłe dolegliwości menopauzalne, takie jak uderzenia gorąca lub poty. Zawsze omawiaj to z lekarzem. Jeśli okaże się, że rzeczywiście jesteś w okresie menopauzy, dalsze branie tabletek antykoncepcyjnych nie ma większego sensu. Ostatecznie tabletki antykoncepcyjne nie nadają się do leczenia dolegliwości menopauzalnych. Najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie tabletek lub też poddanie się hormonalnej terapii zastępczej.

3. Czy można porównać moją menopauzę do menopauzy mojej mamy?

Z pewnością możesz porównywać swoją menopauzę do menopauzy swojej mamy. Jeśli jej menopauza wystąpiła późno, jest szansa, że w Twoim przypadku będzie tak samo. Jest to uwarunkowane genetycznie. Należy jednak pamiętać, że dolegliwości, które mogą się pojawić, nie są uwarunkowane genetycznie. Więc jeśli Twoja mama miała poważne problemy z uderzeniami gorąca, niekoniecznie Ty je będziesz miała.

4. Dlaczego jestem taka ospała?

Menopauza to intensywny proces fizyczny, który wymaga dużej ilości energii. Uderzenia gorąca, bezsenność i utrata koncentracji mogą sprawić, że nie będziesz czuła się w pełni sprawna. Ponadto większość kobiet znajduje się w tym momencie w burzliwej fazie swojego życia. Chociaż nie jest to bezpośrednio związane z menopauzą, z pewnością nie pozostaje to bez wpływu. Dzieci (jeśli są) są w okresie dojrzewania lub przygotowują się do opuszczenia domu. Rodzice starzeją się i czasem wymagają dodatkowej opieki. W niektórych przypadkach rozwód może również odgrywać rolę. Jeśli pojawiają się „problemy rodzinne”, dodatkowy stres związany z menopauzą bardzo utrudnia życie. 

Więc uczucie ospałości można dość łatwo wyjaśnić. Warto pamiętać, że jest to tymczasowe. Jednak w niektórych przypadkach może trwać zbyt długo. Nie wahaj się poprosić o pomoc. Porozmawiaj o swoim problemie z innymi osobami: umów się na wizytę.

Anker 3 VxA Menopauze
bottom of page