top of page

Informacje dla specjalistów/ lekarzy kierujących.
Zadzwoń, aby się skonsultować: +31 (0)88 8884499.

Gynaikon Klinieken to klinika dla kobiet oparta na koncepcji „od pierwszej miesiączki do menopauzy”, zapewniająca opiekę od pierwszej do ostatniej menstruacji.

Aborcja farmakologiczna

Mifepristone (Mifegyne®) w połączeniu z mizoprostolem (Cytotec®) to typowe środki stosowane w Holandii, kiedy kobiety wybierają „pigułkę aborcyjną”. W przypadku wieku ciążowego wynoszącego 9 tygodni 0 dni braku miesiączki kobieta może wybrać między pigułką aborcyjną a aspiracją próżniową. Jednak ostatecznie to lekarz decyduje, czy kobieta kwalifikuje się do przyjęcia pigułki aborcyjnej. 

Wiek ciążowy określany jest za pomocą USG w klinice. Jeśli kobieta stosuje się do przepisów dotyczących okresu do namysłu, po konsultacji z lekarzem może otrzymać pigułkę aborcyjną. Oznacza to, że kobieta w klinice przyjmuje Mifegyne® i otrzymuje 4 tabletki Cytotec®, które sama wprowadza dopochwowo 2 dni później. Kobiety zwykle w małym stopniu odczuwają działanie Mifegyne®. Jest to konkurencyjny bloker receptora progesteronu i zatrzymuje ciążę w 96% przypadków. Ponadto zwiększa wrażliwość na prostaglandyny. Cytotec® jest syntetycznym analogiem prostaglandyny E1 i powoduje skurcze macicy w celu wydalenia ciąży.

Skutki uboczne mogą obejmować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, dreszcze i obfitą utratę krwi. Kobieta może przyjmować NLPZ jako środek przeciwbólowy.

Pigułkę aborcyjną często porównuje się do spontanicznej aborcji. W przypadku aborcji farmakologicznej skurcze i utrata krwi mogą być większe niż po aspiracji próżniowej.

 

Aspiracja próżniowa

Aspirację próżniową można wykonywać nawet do 12-13 tygodni braku miesiączki. Kobieta ma do wyboru znieczulenie miejscowe lub sedację. W przypadku aspiracji próżniowej kanał szyjki macicy jest nieco rozszerzany, a następnie zarodek jest usuwany za pomocą jednorazowej plastikowej łyżeczki, a macica jest łyżeczkowana. W rezultacie po zabiegu utrata krwi jest zwykle niewielka. Zabieg trwa około 10 do 15 minut. Przed zabiegiem szyjkę macicy przygotowuje się prostaglandynami.

Jeśli kobieta wybrała sedację, nie może aktywnie uczestniczyć w ruchu drogowym przez 24 godziny.

  

Na stronie internetowej Zanzu znajdują się obszerne informacje dla kobiet na temat aborcji farmakologicznej i aspiracji próżniowej.

Dylatacja i ewakuacja (D&E) z zastosowaniem prostaglandyn  

Jeśli wiek ciążowy przekroczył 12-13 tygodni braku miesiączki, zabieg przeprowadza się metodą D&E. D&E to metoda, w której ciążę usuwa się instrumentalnie, po czym przeprowadza się łyżeczkowanie. Aby uzyskać wystarczający dostęp dla narzędzi, konieczne jest również uprzednie podanie prostaglandyn. Gynaikon Klinieken wykonuje zabiegi do BPD 42 mm. 

Jeśli kobieta wybrała sedację, nie może aktywnie uczestniczyć ruchu drogowym przez 24 godziny.

Miejscowe znieczulenie lub sedacja 

Jeśli kobieta otrzymuje znieczulenie miejscowe, oznacza to blokadę (około)szyjkową, a nie znieczulenie krzyżowe. Jeśli kobieta jest spięta, może odebrać zabieg jako bolesny.

Środek podawany jest przez zarejestrowanych anestezjologów.

Jeśli kobieta przeszła zabieg w sedacji, nie może aktywnie uczestniczyć w ruchu drogowym przez 24 godziny. 

Powikłania

Powikłania związane z zastosowaniem pigułki aborcyjnej mogą obejmować obfitą utratę krwi, niewydalenie fragmentów tkanki płodu i/lub nieusunięcie ciąży. 

Powikłaniami przy zabiegu metodą instrumentalną są: perforacja lub pęknięcie szyjki macicy, obfita utrata krwi, pozostałości w macicy (0,5%) lub działanie niepożądane leków.

Średnio całkowita liczba powikłań wynosi około 0,9%. W celu złagodzenia poważnych powikłań współpracujemy z naszym szpitalem dyżurnym. Hospitalizacja jest wymagana w około 0,1% do 0,2% przypadków.

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko powikłań wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania ciąży.

 

Wizyta kontrolna

Zaleca się, aby kobieta zgłosiła się na wizytę kontrolną 3 tygodnie po zabiegu. Po zabiegu metodą instrumentalną można zgłosić się również na wizytę do lekarza kierującego.

Gdy kobieta zgłasza się na wizytę kontrolną, poza skontrolowaniem tego, jak radzi sobie z zaistniałą sytuacją, badanie moczu HCG jest na ogół wystarczające. W razie wątpliwości polecamy badanie USG, na które można umówić się u nas. Kobieta otrzymała skierowanie od lekarza. Na dole tej strony znajduje się formularz wizyty kontrolnej, który można wypełnić i odesłać do nas.

W razie potrzeby w Instrukcji wizyty kontrolnej można przeczytać, jaka jest zwykła procedura w przypadku wizyty kontrolnej.

Kontakt za pośrednictwem aplikacji „Mail Safe” 

W kontekście przepisów RODO Gynaikon oprócz szyfrowanego formularza kontaktowego korzysta również z aplikacji „MailVeilig” Zivver, za pomocą której można przesyłać e-maile i załączniki przez bezpieczne połączenie.

Links

Kliknij przycisk @, aby wysłać nam wiadomości e-mail za pośrednictwem „Mail Veilig” i postępuj zgodnie z instrukcjami (ENG, DE, NL).

POBIERZ SKIEROWANIE

Kliknij tutaj aby pobrać skierowanie (PL).
Otwórz formularz na komputerze, aby wypełnić go cyfrowo lub wydrukować.

MailVeilig.png
bottom of page