top of page

Wiek ciążowy liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki lub na podstawie USG. 

Jeśli nie wiesz, jak długo jesteś w ciąży, możesz w krótkim czasie umówić się na badanie USG.

Pigułka aborcyjna do 9. tygodnia ciąży

Aborcja w pierwszym trymestrze/aborcja farmakologiczna

Ciążę można przerwać, przyjmując lek powszechnie określany jako pigułka aborcyjna. Jest to możliwe do 9. tygodnia ciąży. Zabieg ten polega na przyjęciu dwóch leków; w 1. dniu oraz 2. lub 3. dniu. W większości przypadków pierwszy lek (pigułka aborcyjna: Mifegyne®) obniża poziom progesteronu, uniemożliwiając utrzymanie ciąży. Drugi lek (Cytotec®) powoduje krwawienie, dzięki czemu wydalane są pozostałości zarodka.  
           

Aspiracja próżniowa od 5. do 13. tygodnia

Aborcja w pierwszym trymestrze 

Aspiracja próżniowa jest możliwa do około 13. tygodnia. Możesz wybrać znieczulenie miejscowe lub znieczulenie ogólne. Jeśli wybrałaś znieczulenie ogólne, najpierw zaśniesz. Jeśli wybrałaś znieczulenie miejscowe, głównie będziesz odczuwać igłę podczas podawania środka znieczulającego i prawdopodobnie wystąpią skurcze podobne do skurczów menstruacyjnych. Czasem na godzinę przed zabiegiem podaje się prostaglandyny w tabletkach w celu zmiękczenia szyjki macicy. Procedura trwa od 5 do 10 minut. Jeśli wybrałaś znieczulenie ogólne, lekarz wybudzi Cię ponownie natychmiast po zakończeniu zabiegu. Po zabiegu pozostaniesz w klinice na obserwacji przez około 1 godzinę. 

  

Aborcja od 13. do 18. tygodnia

Aborcja w drugim trymestrze - od 13. do 18. tygodnia

Od około 13. tygodnia przeprowadza się aborcję instrumentalną. Możesz wybrać znieczulenie miejscowe lub znieczulenie ogólne. Jeśli wybrałaś znieczulenie ogólne, najpierw zaśniesz. Jeśli wybrałaś znieczulenie miejscowe, głównie będziesz odczuwać igłę podczas podawania środka znieczulającego i prawdopodobnie wystąpią skurcze podobne do skurczów menstruacyjnych. Czasem na godzinę do kilku godzin przed zabiegiem podaje się prostaglandyny w tabletkach w celu zmiękczenia szyjki macicy. W zależności od tego, w którym tygodniu ciąży jesteś, zabieg trwa od 10 do 20 minut. Jeśli wybrałeś znieczulenie ogólne, lekarz wybudzi Cię ponownie natychmiast po zakończeniu zabiegu. W zależności od tego, w którym tygodniu ciąży jesteś, pozostaniesz w klinice przez około 1 godzinę po zabiegu na obserwacji. 

Zabieg w sedacji

W przypadku wybrania zabiegu w sedacji na wizytę w klinice należy stawić się na czczo. Oznacza to, że żołądek musi być pusty.

  • Jedzenie: jest dozwolone do 6 godzin przed wizytą, po czym jest już absolutnie zabronione.

  • Picie: przez ostatnie 2 godziny przed wizytą nie można już NIC pić. Picie wody, herbaty lub kawy bez mleka jest dozwolone na 6 do 2 godzin wcześniej.

  • Leki: do 1 godziny przed wizytą można przyjąć swoje zwykłe leki, popijając je wodą. WYJĄTKIEM są: leki rozrzedzające krew i leki na cukrzycę. W przypadku zażywania tych leków należy skontaktować się z kliniką, aby to uzgodnić.

Sprowadza się to do tego, że jeśli nie jest się na czczo, nie można otrzymać środka uspokajającego.

Należy pamiętać, że po sedacji nie można prowadzić pojazdów ani jeździć rowerem przez 24 godziny! Chcielibyśmy, aby pacjentki udawały się do domu z osobą towarzyszącą.

 

Dodatkowe informacje

Do około 15. tygodnia ciąży wkładkę domaciczną można założyć bezpośrednio po zabiegu. 

  

Jeśli nie znasz swojej grupy krwi i czynnika Rh, wykonamy niezbędne badania. Czynnik Rh jest szczególnie ważny przy przerywaniu ciąży, dlatego musimy wiedzieć, czy jest on dodatni czy ujemny. Jeśli masz ujemny czynnik Rh, natychmiast po zabiegu podamy Ci zastrzyk z przeciwciałami.

 

Ryzyko powikłań

Ryzyko powikłań w trakcie lub po zabiegu jest niezwykle małe. Możliwe powikłania obejmują nadmierną utratę krwi lub uszkodzenie macicy. W takim przypadku może być konieczne dodatkowe leczenie w szpitalu ogólnym (< 0,2%). 

Ponadto interwencja może się nie powieść w przypadku wczesnej ciąży lub w macicy mogą pozostać resztki tkanki. Wówczas lekarz może zdecydować, że konieczne są dodatkowe leki lub łyżeczkowanie. 

  

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg nie wpływa negatywnie na kolejne ciąże. Miesiączki można się spodziewać od 4 do 6 tygodni po aborcji. 

Miesiączka po pigułce aborcyjnej

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg nie wpływa negatywnie na kolejne ciąże.

W klinice otrzymasz doustną pigułkę aborcyjną Mifegyne®. Otrzymasz również 4 tabletki Cytotec®, które zabierzesz ze sobą do domu. Tabletki stosuje się dopochwowo 2 dni później. Powodują skurcze macicy i poronienie. Jest to bolesne i powoduje utratę krwi. Zarówno utrata krwi, jak i ból mogą trwać dłużej i być bardziej intensywne niż w przypadku normalnej miesiączki. Możesz wówczas wydalać skrzepy. Dlatego zaleca się natychmiastowe przyjęcie leku przeciwbólowego. Osoba dorosła, która wie o aborcji, powinna pozostać przy Tobie w ciągu dnia. 

Radzimy nie używać tamponów na utratę krwi; użyć należy zwykłych podpasek higienicznych. Miesiączki można się spodziewać od 4 do 6 tygodni po aborcji. 

  

W niektórych przypadkach z powodu zmian hormonalnych w ciele w ciągu kolejnych dni lub tygodni możesz doświadczyć nieoczekiwanych reakcji emocjonalnych.

Jeśli masz trudności z pogodzeniem się z aborcją, z chęcią pomożemy Ci znaleźć odpowiednią pomoc psychologiczną. Możesz również skontaktować się z FIOM, instytutem oferującym wsparcie i poradnictwo w zakresie aborcji. Odwiedź go, aby uzyskać więcej informacji.

Miesiączka po aborcji

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg nie wpływa negatywnie na kolejne ciąże. Po zabiegu otrzymasz receptę na antybiotyki. Wkrótce znów poczujesz się dobrze fizycznie. Jednak przez kilka dni możesz doświadczać tkliwości piersi, utraty krwi lub bólu brzucha. Jeśli to konieczne, możesz przyjąć lek przeciwbólowy. Miesiączki można się spodziewać od 4 do 6 tygodni po aborcji. 

Jeśli po zabiegu Twoje piersi są wrażliwe i bolesne lub zaczną się zatykać kanaliki, najlepiej założyć ciasny stanik. NIE masuj piersi. Pomocne mogą być również okłady z lodu. Jeśli odczuwasz ból, możesz również przyjąć lek przeciwbólowy. Jeśli doświadczasz laktacji, możesz dostać leki, aby zatrzymać wydzielanie mleka. Standardowo nie przepisujemy tego leku ze względu na częste występowanie skutków ubocznych. Jeśli potrzebujesz recepty, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu nie wolno używać tamponów, pływać, kąpać się (oczywiście można brać prysznic) i odbywać stosunku płciowego. . 

 

Reakcje emocjonalne

W niektórych przypadkach z powodu zmian hormonalnych w ciele w ciągu kolejnych dni lub tygodni możesz doświadczyć nieoczekiwanych reakcji emocjonalnych. Jeśli masz trudności z pogodzeniem się z aborcją, z chęcią pomożemy Ci znaleźć odpowiednią pomoc psychologiczną. Możesz również skontaktować się z FIOM, instytutem oferującym wsparcie i poradnictwo w zakresie aborcji. Więcej informacji: www.fiom.nl (NL).

  

Kontrola

Trzy tygodnie po zabiegu należy wrócić do kliniki na wizytę kontrolną. W tym celu można również udać się do swojego lekarza.

Opłaty

Pacjentki mieszkające w Holandii

Jeśli mieszkasz w Holandii, i posiadać holenderskie ubezpieczenie zdrowotne, nie zostaniesz obciążona kosztami zabiegu aborcji, a koszty zostaną zwrócone z funduszy zapewnionych przez Ministerstwa Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu. W procesie zagwarantowana jest całkowita anonimowość. Twój ubezpieczyciel zdrowotny nie zostanie o tym poinformowany, a Ty nie będziesz płacić udziału własnego (w przeciwieństwie do leczenia szpitalnego).

Aby ustalić, czy przysługuje Ci zwrot kosztów, potrzebujemy Twojej karty ubezpieczenia zdrowotnego lub kopii polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto prosimy o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości, takiego jak paszport lub prawo jazdy.

 

Pacjentki spoza Holandii

Jeśli nie masz holenderskiego holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego, koszty zabiegu musisz pokryć samodzielnie. Maksymalne opłaty za zabieg ustala rząd. Opłatę należy uiścić przed zabiegiem. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat opłat, należy skontaktować się z kliniką. 

Kliknij PRZYCISK INFORMACJI PRAKTYCZNYCH aby uzyskać dokładne informacje na temat procedury, tego, co ze sobą zabrać i wziąć pod uwagę.

INFORMACJE PRAKTYCZE

ikoon pijltje naar rechts_wit.png

Jeśli nie możesz przyjść na wizytę, uprzejmie, acz stanowczo, prosimy o poinformowanie nas o tym telefonicznie co najmniej 24 godziny wcześniej!

 

Tę wizytę można wówczas przypisać komuś innemu. Jeśli chcesz, możesz umówić się na nowy termin z recepcjonistką. 

Usługi aborcyjne

  • Pigułka aborcyjna do 9. tygodnia ciąży

  • Aspiracja próżniowa od 5. do 13. tygodnia ciąży

  • Aborcja od 13. do 18. tygodnia ciąży

Aborcja to zabieg mający na celu przerwanie ciąży. Gynaikon Klinieken oferuje następujące opcje:

Anker 2 VxA Abortus

Pytania i odpowiedzi

 

1. Jakie mam możliwości, jeśli zajdę w niezamierzoną ciążę?

W zależności od tego, w którym dniu lub tygodniu ciąży jesteś, możesz:

  • Utrzymać ciążę i samodzielnie wychowywać dziecko

  • Umieścić dziecka w rodzinie zastępczej

  • Oddać dziecko do adopcji

  • Poddać się aborcji 


Wiele kobiet jest w stanie bardzo szybko podjąć decyzję, inne mają z tym trudności. Najlepszym podejściem jest uważne przeanalizowanie swoich planów i swoich uczuć przed podjęciem decyzji, która wydaje się najlepsza w danych okolicznościach. Pomimo że jest to decyzja, którą musisz podjąć samodzielnie, możliwość omówienia swojego problemu z kimś innym często jest pomocna. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie podjąć decyzji, możesz umówić się na wizytę do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub w naszej klinice.

2. Myślę, że mogę być w ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.

Uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub pękła prezerwatywa? 

Jeśli zdarzyło się to mniej niż 3 dni temu, w aptece bez recepty możesz kupić tabletkę „dzień po”. Tabletka „dzień po” nie zapewnia 100% ochrony. Jeśli miesiączka nie wystąpi mniej więcej o normalnej porze, dla pewności zrób test ciążowy.
Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia mniej niż 5 dni temu, możesz zgłosić się na założenie miedzianej wkładki domacicznej. Zapobiega to ciąży. (Jeśli chcesz, możesz pozostawić wkładkę w macicy jako środek antykoncepcyjny.)

3. Co mogę zrobić, gdy spóźnia mi się miesiączka? 

Jeśli miesiączka spóźnia się o ponad tydzień, zrób test ciążowy. Test można kupić w aptece lub drogerii. Jeśli wynik nie jest jednoznaczny, po tygodniu wykonaj kolejny test ciążowy. Możesz również umówić się na wizytę w naszej klinice na wykonanie testu ciążowego i/lub USG.

 

4. W którym tygodniu ciąży nadal mogę poddać się aborcji?

W Gynaikon Klinieken można dokonać aborcji do 18. tygodnia ciąży, licząc od 1. dnia ostatniej miesiączki. (W Holandii zabieg jest możliwy do około 22. tygodnia ciąży.)

5. Ile trwa cała procedura, wraz z opieką przed zabiegiem i po zabiegu? 

W przypadku ciąży trwającej do 18. tygodnia możesz wrócić do domu po południu tego samego dnia. Ogólnie w klinice spędzisz od 3 do 6 godzin. 

  

6. W jakim stopniu moja waga ma wpływ na zabieg?
W przypadku otyłości lub poważnej niedowagi zwiększone ryzyko wiąże się ze znieczuleniem. Jeśli cierpisz na otyłość lub masz niedowagę, prosimy o kontakt z nami.

7. Czy poprzednia aborcja stanowi problem? 

Wcześniejsza aborcja nie powoduje problemów fizycznych, które mogłyby wpłynąć na zabieg. 

  

8. Jak przeprowadzana jest aborcja? 

Do 9. tygodnia ciąży możesz zdecydować się na pigułkę aborcyjną. Otrzymasz lek zawierający „hormon antykoncepcyjny”, który w większości przypadków zapobiega dalszemu rozwojowi ciąży. Dwa dni później, w klinice lub w domu, przyjmiesz tabletki prostaglandyn, które powodują skurcz macicy, co skutkuje odrzuceniem zarodka. Możesz także zdecydować się na aspirację próżniową. 
 
Do około 13. tygodnia ciąży można wykonać aspirację próżniową w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Szyjka macicy zostaje znieczulona przez pochwę i nieco rozszerzona. Następnie wprowadzana jest cienka rurka i odsysana jest tkanka. Czasem na kilka godzin przed zabiegiem podaje się prostaglandyny w tabletkach w celu zmiękczenia szyjki macicy. 
 
Od około 13. tygodnia szyjkę macicy trzeba rozszerzyć bardziej, a zarodek usuwany jest za pomocą narzędzi. Po usunięciu zarodka macicę oczyszcza się za pomocą łyżeczkowania. Na godzinę do kilku godzin przed zabiegiem podaje się prostaglandyny w tabletkach w celu zmiękczenia szyjki macicy. 

9. Czy otrzymam znieczulenie ogólne, znieczulenie zewnątrzoponowe czy znieczulenie miejscowe?

Nie podajemy znieczulenia zewnątrzoponowego. Do 18. tygodnia ciąży możesz wybrać znieczulenie miejscowe lub ogólne. W przypadku podania znieczulenia ogólnego nie można prowadzić pojazdów (w tym jeździć na rowerze lub skuterze) przez 24 godziny po zabiegu.

 

10. Czy zabieg jest bolesny? 

Jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie zasypiasz i możesz czuć, co się dzieje. Stopień odczuwanego bólu różni się w zależności od danej osoby. Po zabiegu zazwyczaj odczuwa się skurcze. To uczucie jest bardzo podobne do silnych skurczów menstruacyjnych. 
 
Jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przez igłę w ramię podaje się środek uspokajający i przeciwbólowy. W znieczuleniu ogólnym podczas zabiegu nic się nie czuje. Wybudzenie następuje natychmiast po zabiegu. Później będziesz czuła się trochę śpiąca i możesz odczuwać zawroty głowy. 

11. Czy mój partner lub osoba towarzysząca mogą być obecni podczas zabiegu?

Twój partner lub osoba towarzysząca nie mogą być obecni podczas rozmowy wstępnej i wstępnego badania przeprowadzanych przez lekarza, ponieważ lekarz będzie chciał rozmawiać z Tobą na osobności. Partner lub osoba towarzysząca mogą być obecni podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym do 13. tygodnia ciąży. 

  

12. Jakie powikłania mogą się pojawić? 

Ryzyko powikłań w trakcie lub po zabiegu jest bardzo małe, ale rośnie proporcjonalnie do czasu trwania ciąży. Możliwe powikłania obejmują nadmierną utratę krwi lub uszkodzenie macicy. W takim przypadku konieczne może być dodatkowe leczenie w szpitalu ogólnym (< 0,2%) w naszym regionie, z którym mamy umowę partnerską. 

Ponadto interwencja może się nie powieść w przypadku wczesnej ciąży lub w macicy mogą pozostać resztki tkanki. Wówczas lekarz może zdecydować, że konieczne są dodatkowe leki lub łyżeczkowanie. 

  

13. Na co powinnam zwrócić uwagę przez kilka pierwszych dni po zabiegu?

Jako środek zapobiegawczy otrzymasz antybiotyki. Jeśli po trzecim dniu temperatura przekroczy 38ºC, prosimy o kontakt. 
Jeśli po zabiegu Twoje piersi są tkliwe i bolesne, możesz zażyć środek przeciwbólowy. Jeśli doświadczasz laktacji, możesz dostać leki, aby zatrzymać wydzielanie mleka. Standardowo nie przepisujemy tego leku ze względu na częste występowanie skutków ubocznych. Jeśli potrzebujesz recepty, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu nie można odbywać stosunku płciowego. W tym okresie nie można również używać tamponów, pływać i kąpać się. Można brać prysznic. 

  

14. Aborcja jest dla mnie przytłaczająca emocjonalnie. Czy mogę z kimś porozmawiać o tym, co czuję? 
Jeśli nie masz pewności lub masz trudności z podjęciem decyzji, możesz skontaktować się z FIOM, instytutem oferującym wsparcie i poradnictwo w przypadku nieplanowanych ciąż. Aby znaleźć adres w swojej okolicy, odwiedź stronę internetową: www.fiom.nl. W dniu zabiegu możesz omówić wszystkie aspekty zabiegu z jedną z naszych pielęgniarek.

  

15. Czy aborcja ma negatywny wpływ na przyszłe ciąże?

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg nie wpływa negatywnie na kolejne ciąże. Miesiączki można się spodziewać od 4 do 6 tygodni po aborcji. 

  

16. Jak długo po aborcji powinnam powstrzymać się od stosunku płciowego? 

Aby zapobiec infekcji, nie można odbywać stosunku płciowego przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. W tym okresie nie można również używać tamponów, pływać i kąpać się. Można brać prysznic. 

  

17. Czy po zabiegu aborcji mogę mieć założoną wkładkę domaciczną? 

Do około 15. tygodnia ciąży wkładkę domaciczną można założyć bezpośrednio po zabiegu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat aktualnej opłaty za założenie wkładki domacicznej. Szereg polis ubezpieczenia zdrowotnego (częściowo) pokrywa koszt samej wkładki i/lub (częściowo) pokrywa opłatę za założenie. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby zażądać zwrotu kosztów. 

bottom of page